Wycieczka do Warszawy uczniów ZSLG w Głownie
W dniu 30 października 2018r. uczniowie Zespołu Szkół Licealno- Gimnazjalnych wzięli udział w  wycieczce do Warszawy „Śladami II Rzeczypospolitej”.  W ramach realizowanego projektu „Wolność, Godność, Niepodległość”  ze  środków pozyskanych od  Ministra Edukacji Narodowej. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji ale niezaprzeczalnie największą okazał się  Cmentarz na Powązkach, który kryje wiele ciekawych historii. Jest miejscem pochówku najwybitniejszych postaci okresu międzywojennego, zarówno bohemy artystycznej jak i politycznej.

Szczególnego znaczenia nabrał również termin wycieczki (przed świętem zmarłych), gdy wielu Warszawiaków odwiedzało groby bliskich i zachęcało nas osobiście do odwiedzenia grobów:  marszałka Edwarda Rydza Śmigłego czy grobowca rodziny Mościckich. Wśród pożółkłych liści i promieni słonecznych inaczej spojrzeliśmy na przemijający czas. Na groby z wyrytymi nazwiskami , które przekazują opowieść o innej Polsce. Polsce lat 1918-1939. Artystki: Hanka Ordonówna. Mieczysława Ćwiklińska, Elżbieta Barszczewska, piloci Żwirko i Wigura, pisarze Maria Rodziewiczówna,  Bolesław Prus, poeci Leopold Staff  w słowach i anegdotach przewodnika odżyli na nowo.  Zwiedziliśmy Katedrę Św. Jana Chrzciciela  na Starym Mieście wraz z kryptą grobową, gdzie spoczywają prezydenci II RP oraz Henryk Sienkiewicz twórca wybitnych powieści historycznych. Poznaliśmy historię Zamku Królewskiego jako siedziby Ignacego Mościckiego a nawet miejsca tymczasowego zamieszkania Stefana Żeromskiego. Na Krakowskim Przedmieściu historię Pałacu Namiestnikowskiego, gdzie obecnie znajduje się siedziba Prezydenta RP. Postać Marszałka Józefa Piłsudskiego i  Belweder jako miejsce szczególnie z nim związane. Odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza i ogród Saski.  Hotel „Brystol” będący własnością i siedzibą pianisty- polityka Ignacego Paderewskiego. Stoki Cytadeli Warszawskiej i bramę straceń , gdzie poległo wielu wybitnych Polaków patriotów.  Na koniec pomimo zmęczenia i obolałych stóp odwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie. Możemy z całą  pewnością stwierdzić, że ten jeden dzień był prawdziwą i żywą lekcją historii.

wycieczka-do-warszawy012
wycieczka-do-warszawy013
wycieczka-do-warszawy014
wycieczka-do-warszawy015
wycieczka-do-warszawy016
wycieczka-do-warszawy017
wycieczka-do-warszawy018
wycieczka-do-warszawy019
wycieczka-do-warszawy020
wycieczka-do-warszawy021
wycieczka-do-warszawy022
wycieczka-do-warszawy001
wycieczka-do-warszawy002
wycieczka-do-warszawy003
wycieczka-do-warszawy004
wycieczka-do-warszawy005
wycieczka-do-warszawy006
wycieczka-do-warszawy007
wycieczka-do-warszawy008
wycieczka-do-warszawy009
wycieczka-do-warszawy010
wycieczka-do-warszawy011

Back to top