23 kwietnia na zaproszenie p. Iwony Mokras-Wosik i p. Ilony Dąbrowskiej w murach naszej szkoły zawitali goście dr Marcin Socha i dr Michał Zaręba – pracownicy Katedry Studiów Azjatyckich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. oraz koordynatorzy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Łodzi.

Uczniowie realizujący program Akademia Licealisty- Ia i IIb- wzięli udział w ciekawych zajęciach.  Najpierw odbyły się wykłady wprowadzające. Dr Michał Zaręba przedstawił wykład „Wietnam – kraj kontrastów”. Wykład dotyczył historii i kultury Wietnamu. Poruszył problem dziedzictwa wojny wietnamskiej i jej wpływu na społeczeństwo po zakończeniu konfliktu oraz kwestię zróżnicowania etnicznego Wietnamu. Dr Marcin Socha zaprezentował wykład „Japonia z polskiej perspektywy” wprowadzając do historii i kultury Japonii oraz relacjonując pobyt w tym kraju. Była to niejako opowieść o życiu wśród Japończyków i największych zaskoczeniach wynikających z odmienności kulturowej. 

Następnie, uczniowie zostali podzieleni na grupy i wzięli udział w dwóch warsztatach: „Jak podróżować po Azji z pustym portfelem?” oraz „Jak skutecznie porozumieć się z Japończykami”.

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli  się, w jaki sposób tanio podróżować po krajach azjatyckich oraz jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami wynikającymi z trudów podróży i różnic kulturowych. Ponadto, poznali  podstawowe zwroty w języku japońskim, a także dowiedzieli  się, jakie są najczęstsze problemy w komunikacji z Japończykami.

Back to top