CZYTANIE WESELA

 

W miniony piątek (24 listopada) w ramach realizacji projektu czytelniczego i współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną  w Zespole Szkół Licealno- Gimnazjalnych wspólnie czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Wspólnie tzn. kierownik MBP p. Ewa Fijołek, uczniowie, nauczyciele ZSL-G oraz wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie i zaszczycili swoją obecnością: Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Magdalena Szajder, nauczyciele i uczniowie Publicznego Liceum Katolickiego, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr2, Szkoły Podstawowej nr 3. 

Uczestnicy czytali- zgodnie z ideą dramatu- z podziałem na role a sceny czytane, rozdzielały sceny odgrywane przez aktorów ze Szkolnego Teatru Eureka. Uczniowie wcielili się i zobrazowali bohaterów dramatu: Panią Młodą, Pana Młodego, Zosię , Haneczkę, Radczynię, Czepca, Dziennikarza, Poetę i Marynę. 

 

Imprezę kulturalną zorganizowały i prowadziły: p. Ewa Fijołek,  p. Anna Kotulska, p. Małgorzata Rajpold i p. Agnieszka Jakubowska. Wspólne czytanie łączyło akcje: Narodowego Czytania oraz popularyzacji czytelnictwa wynikającej z realizowanego przez szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 


LITERACKI NOBEL 2017

Kazuo Ishigurobrytyjski pisarz japońskiego pochodzenia

Kazuo Ishiguro urodził się w 1954 roku w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii kiedy miał pięć lat. W 1986 roku pisarz otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść "Malarz świata ułudy" (An Artist of the Floating World), a w 1989 roku prestiżową Nagrodę Brokera za trzecią powieść "Okruchy dnia" (The Remains of the Day).

 

Za powieść "Nie opuszczaj mnie" (Never Let Me Go) był nominowany do Nagrody Brokera 2005. Dziś jest jednym z najpopularniejszych angielskich autorów.

 

Jego powieść "Okruchy dnia" została zekranizowana w 1993 roku. Reżyserem był James Ivory.
http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114528,22470706,literacka-nagrode-nobla-2017-zdobyl-brytyjski-pisarz-japonskiego.html

Cezary Łazarewicz

polski dziennikarz prasowy i publicysta

Absolwent szkoły średniej w Zespole Szkół Morskich w Darłowie. W połowie lat 80 zaangażował się w działalność pacyfistycznego i opozycyjnego Ruchu Wolność i Pokój. Zajmował się dystrybucją pism drugiego obiegu, redagował prasę podziemną („Ucho”, „Rewers”).

Po przemianach politycznych organizował „Gazetę Obywatelską”. Wstąpił do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1991 publikował w „Gazecie Wyborczej”, był dyrektorem szczecińskiego Radia na Fali i dziennikarzem „Przekroju”. Od 2007 związany z „Polityką” jako publicysta działu krajowego następnie z „Newsweekiem” i z „Wprost”.

W 2015 dołączył do redakcji portalu Wirtualna Polska.

W 2009 nominowany do nagrody dziennikarskiej MediaTory. W 2016 został laureatem tej nagrody w kategorii ObserwaTOR.  Laureat Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za książkę Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka.

Publikacje książkowe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cezary_%C5%81azarewiczMIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

PAŹDZIERNIK 2017

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2017 roku odbywa się pod hasłem:

  Książka nas łączy

W ramach MMBS odbędzie się cykl konkursów mających na celu:

– promocję biblioteki szkolnej i jej działań,

– zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,

– propagowanie zainteresowania książką,

– rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,

– podnoszenie poziomu czytelnictwa,

– przedstawienie książek i nowości wydawniczych zakupionych przez szkołę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

1. Konkurs czytelniczy: Słynne cytaty (20.10.2017)

2. Konkurs czytelniczy: Kwiaty w tytule (27.10.2017)

Osoby zainteresowane fotografią do udziału w sesji zdjęciowej SLEEVEFACE. Sleeveface, czyli zdjęcie z okładką, to doskonała zabawa dla miłośników książki i fotografii.

             

Witamy w Nowym Roku Szkolnym 2017/2018

“Żeby napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych”

Ryszard KapuścińskiWszystkim czytelnikom życzymy sukcesów i zapraszamy do szkolnej biblioteki.

Aktualnie oczekujemy na książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Miłośników książek zapraszamy do współpracy. Czekamy na nowe propozycje i pomysły.

;)W listopadzie 2016 r. nasza szkoła  złożyła za pośrednictwem Starostwa Powiatowego

w Zgierzu  wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. Wniosek ten zostały złożony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Biblioteka szkolna otrzymała dotację celową w kwocie 15 tys. złotych. Termin realizacji dotacji: do 31 grudnia 2017 r. Więcej o programie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej... https://men.gov.pl/pl/finansowanie-edukacji/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa

Zakupy książek konsultowane są z uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz  z Miejską Biblioteką Publiczną w Głownie.

Wybory uczniów gimnazjum.

Wybory uczniów liceum.

Obok zakupu książek zaplanowano szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole, szereg działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną.

Analiza wyników ankiet uczniów dotyczących czytelnictwa

Spotkania autorskie z pisarzem, scenarzystą filmowym Zbigniewem Masterniakiem

W dniu 23 marca dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną udało się zorganizować warsztaty scenariuszowe poprowadzone przez prozaika, dramaturga, autora scenariuszy filmowych oraz piłkarza Pana Zbigniewa Masternaka. Zaproszony gość mieszka obecnie w Puławach. W 2009 r. ukończył scenopisarstwo w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Debiutował prozą w 2000r. na łamach „Twórczości”. Jest autorem autobiograficznego cyklu ”Księstwo” oraz książek: „Chmurołap”, „Niech żyje wolność”, „Scyzoryk”, „Nędzole”. Na ich podstawie reżyser Andrzej Bobkowski nakręcił film „Księstwo”.

W 2012r. pisarz otrzymał nagrodę im. Władysława Orkana „za wybitne osiągnięcia literackie ze szczególnym uwzględnieniem cyklu „Księstwo”. W spotkaniu wzięli udział zarówno gimnazjaliści jak i licealiści. Uczniowie aktywnie spędzili z gościem ponad dwie godziny. Owocem warsztatów były opracowane przez uczniów własne scenariusze filmowe w formie synopsisu, których akcja została osadzona w Głownie. Nasi uczniowie pochwalili się swym talentem pisarskim. Prowadzący był pod dużym wrażeniem inwencji twórczej naszych uczniów. Powstało wiele interesujących prac. Wyróżniono uczennice z kl. IIag: Paulinę Krawiec, Sandrę Kuźmińską, Oliwię Mazurkiewicz i z kl. IIbg Kalinę Stanik i Aleksandrę Szczypkowską.

Bardzo dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej i Panu Zbigniewowi Masternakowi za bardzo interesujące spotkanie.

(Zdjęcia znajdują się w galerii)

Kobieta w literaturze i malarstwie - wystawa

Historie niezwykłych, sławnych, znanych i nieznanych kobiet wróciły

do życia na wystawie „ Kobieta w literaturze i malarstwie.”

Wystawę zorganizowano w dniach 7-15 marca z okazji obchodów Miedzynarodowego Dnia Kobiet

.

    Znamy wyniki wyboru dzieła na Narodowe Czytanie 2017!

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 – ogłosił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Narodowe Czytanie „Wesela” odbędzie się w roku poprzedzającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Prezydent zaznaczył, że dramat ten to „Polaków portret własny”. – Polaków przełomu XIX i XX w. Polaków właściwie w przededniu odzyskania niepodległości, pięknie rysujący obraz przekroju społeczeństwa tamtego okresu w Galicji, w Krakowie i w podkrakowskiej wsi Bronowice – powiedział prezydent.

                          Narodowe czytanie - Głosujmy!

Wybierz lekturę Narodowego Czytania 2017

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaprasza wszystkich Polaków do wspólnego wyboru tytułu dzieła na Narodowe Czytanie 2017.

Na liście ważnych dzieł polskiej literatury znajdują się  Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego, Beniowskiego Juliusza Słowackiego, Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Każdy z tych utworów różni się bohaterami, tematem i stylem. Łączy je istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości.

Jak głosować?

W tym roku lekturę na Narodowe Czytanie wybieramy z następujących propozycji:

  • „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego,

  • „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego,

  • „Beniowski” Juliusza Słowackiego,

  • „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Do 15 lutego 2017 r. każdy może zagłosować na ulubioną lekturę – w tym celu należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila

i wysłać na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na lekturę Narodowego Czytania 2017 można oddać głos poprzez ankietę zamieszczoną na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościowych: na Facebooku oraz na Twitterze.

Specjalna ankieta została także uruchomiona na stronie Prezydent.pl: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/wybierz-lekture-na-2017-rok

Która propozycja zdobędzie największe poparcie, okaże się 21 lutego.

W tym dniu - Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego - prezydent

Andrzej Duda ogłosi tytuł wybranego przez Polaków dzieła.

Zwycięska książka zostanie wybrana po zsumowaniu wszystkich oddanych głosów.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ CIWONIUK

21 listopada 2016 r. w naszej szkolnej bibliotece miało miejsce niecodzienne wydarzenie, a mianowicie spotkanie autorskie. Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną udało nam się poznać panią Barbarę Ciwoniuk – znakomitą autorką książek dla młodzieży.

W swoich utworach opisuje i porusza problemy współczesnych nastolatków stających na progu dorosłości.

Podkreśla ważną rolę przyjaźni, miłości, wskazuje jak radzić sobie w życiu z własnymi słabościami i nie poddawać się przeciwnościom losu. Podczas spotkania w niezwykły sposób opowiadała o swojej pasji, początkach pisania oraz debiucie, którym była książka pt. „Igor" poruszająca temat szkolnych doświadczeń dyslektyka.

Podczas spotkania nasi gimnazjaliści z kl. IIag i Iag mogli zapoznać się z historiami bohaterów książek, o których w skrócie opowiedziała sama autorka. Ponadto pisarka przeczytała fragmenty wybranych książek, które uczniowie wysłuchali w zaciekawieniu        i skupieniu. W rozmowie z uczestnikami spotkania autorka podkreśliła, że bardzo lubi spotkania autorskie z młodymi ludźmi, którzy wystawiają jej opinie: Najcenniejsze są głosy czytelników. Dlatego lubię spotykać się z wami – powiedziała. Z pewnością to spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy za cenne rady i wskazówki, interesujące historie i możliwość rozmowy.

Zachęcamy do sięgania po książki Barbary Ciwoniuk - naprawdę warto! Warto czytać!

Dziękujemy także Miejskiej Bibliotece Publicznej za to niezwykle cenne spotkanie.

                                                    WARTO PRZECZYTAĆ
15 listopada 2016 r. odbyło się podsumowanie szkolnego  projektu czytelniczego „Warto przeczytać.” O fantastycznych światach, mrocznych historiach, zbrodniach, konfliktach, odwiecznych pragnieniach człowieka opowiadali w swoich przekonujących inscenizacjach ulubionych książek uczniowie uczniom. Triumfowała klasyka: w gimnazjum klasa IIIa „Antygoną” Sofoklesa, w liceum laur zwycięstwa przypadł IIIb za scenę z „Chłopów” Reymonta.  Miłym zaskoczeniem dla organizatorów było duże zaangażowanie

w realizację projektu.

Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom

w ogłoszonych wcześniej konkursach.

W konkursie literackim „Nie pisz do szuflady”, wyróżniono:

„Drugie oblicze lustra”  - Pauliny Krawiec (IIb Gim.)  

„Ponad Normę„  Konrada Stasiaka (IIa LO) -

W konkursie  plastycznym „Okładka ulubionej książki”, przyznano:

I miejsce – Konradowi Stasiakowi (IIa LO) i Kalinie Stanik (IIb Gim.),

III miejsce – Dominice Gibce (Ia LO), Natalii Michalak (Ia LO).

W konkursie na film promujący czytelnictwo wyróżniono Huberta Janickiego (IIIb Gim.)

Gratulacje!

Back to top